Húsvéti sárgatúró

Sárgatúró
A sárgatúró vagy ahogyan másként nevezik édestúró fogyasztása nálunk családi hagyomány, mivel a családom egyik fele Nábrádról (Nábrád község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében) származik, ahol ez a finomság szorosan kötődik a Húsvéti népszokásokhoz. Főként a görögkatolikus valláshoz kapcsolódó húsvéti étel. Legismertebb a Hajdúságban és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Itt annyira elterjedt, hogy akár a római katolikus vallásúak is elkészítették, illetve a mai napig is készítik, a húsvéti vallási szokások jegyében. Ezeken a neveken hallhattunk esetleg róla: sárga- vagy édestúró, túrócska, illetve szláv eredetű szóval szirikk vagy szirka. Azért is annyira különleges, mert egy évben csak egyszer, Húsvétkor fogyasztjuk. Ezekről a hagyományokról bővebben itt olvashatsz.

A készítésénél alapszabály, hogy ahány deci tej, annyi darab tojás kell hozzá. Hallottam már olyat is, hogy valaki sósan készíti, zöld fűszerekkel, de én pici korom óta édesen, mazsolával ismerem, ahogy a nagyim készítette. Én most kihagytam a mazsolát, mert Ati a fiam nem szereti, de amúgy nagyon finom benne.

Húsvéti sárgatúró
Sárgatúró

Húsvéti sárgatúró (alaprecept)

1 l tej (ha lehet házi)
10 db tojás
5 evőkanál cukor (ízlés szerint változhat)
1 marék mazsola (elhagyható)
1 csipet só

Elkészítés:

A tejet feltesszük egy nagyobb, vízzel kiöblített fazékban melegedni, hozzáadjuk a cukrot, sót és a leöblített mazsolát. A tojásokat egyenként felverjük, majd egy nagyobb tálban az egészet egy villával összekeverjük, (ha valaki mozaikosra szeretné, nem kell teljesen felverni), beleöntjük a tejbe és folyamatosan kevergetve, lassú tűzön, megfőzzük a tejben a tojásokat. Ne hagyjuk magára, mert hajlamos az edény aljára leégni!

Mikor azt látjuk, hogy a tojás túrószerűen megfőtt, és a tejből a savó kicsapódott, ezáltal víz szerűvé válik, akkor fogunk egy darab tiszta gézdarabot, függöny anyagot, vagy sűrű szövésű konyharuhát, egy szűrőbe fektetve, belekanalazzuk a tojást, és összekötve a négy sarkát kissé gömbölyűre formázzuk, majd egy fakanálra akasztva, belelógatjuk egy magas fazékba és hűvös helyen hagyjuk, hogy teljesen kicsepegjen belőle az édes tejsavó.
Miután lecsepegett, hűtőbe tesszük tálalásig. Tálaláskor felszeleteljük és így kínáljuk a főtt sonka, kolbász, torma és kalács mellé.

Share and Enjoy !

Shares

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

[instagram-feed]
Shares