A máig nagy népszerűségnek örvendő, klasszikus Rákóczi-túróslepény Rákóczi János XX. századi híres szakácsmester nevéhez fűződik.

Aki amellett, hogy több neves szálloda konyhafőnöke volt, az 1958-as brüsszeli világkiállítás magyar éttermét vezette hatalmas sikerrel. Itt vált nemzetközileg ismertté a Rákóczi-túrós desszert. Szakácskönyve 1964-ben Konyhaművészet címmel jelent meg, amely egyébként Rákóczi János egész életpályáját tükrözi.

Az általa megalkotott receptben a gyúrt, omlós tészta alapra kerülő túróréteget zsemlekockákkal és felvert tojáshabbal dúsítja, de ma már szerintem, nem igen készítik így.

Viszont a desszert alapvető felépítése a mai napig ugyan olyan, mint amilyennek kitalálója megálmodta. Sárga linzi tészta, melyre a mazsolával, citromhéjjal és vaníliával ízesített túrótöltelék kerül, majd a meleg tojáshabkrém, azaz a windmassza és a házi sárgabarack lekvár párosával kialakított mintázat adja meg a végleges formáját.

Rákóczi túrós

Hozzávalók 12 szelethez:
a tésztához:
200 g simaliszt
100 g vaj
50 g porcukor
1 db (20 g) tojássárgája

a túrótöltelékhez:
450 g tehéntúró
100 g kristálycukor
3 db (60 g) tojássárgája
1 teáskanál vanília kivonat vagy 1 csomag vaniliás cukor
1 db kezeletlen citrom reszelt héja
20 g mazsola
20 g búzadara

a tojáshabhoz:
150 g tojásfehérje
150 g kristálycukor

a tetejére:
100-150 g házi sárgabarack lekvár

Elkészítés:

A tészta hozzávalóiból készítsük el a gyúrt omlós tésztát. A lisztet szitáljuk át, majd morzsoljuk el vele a vajat, adjuk hozzá a porcukrot és a tojássárgáját, majd gyors, határozott mozdulatokkal gyúrjuk egyneművé a tésztát. Nem szabad sokáig gyúrni.
Amint a tészta összeállt, formázzuk téglalapra és frissentartó fóliába csomagolva tegyük a hűtőbe pihenni kb. fél órára.

A sütőt közben melegítsük elő 190 fokra.
Miután a tészta eleget pihent, nyújtsuk ki körülbelül 8-10 mm vastagságú 20×26 cm-es téglalapra. Helyezzük sütőpapírral bélelt lemezre, villával szúrkáljuk meg, hogy sütés közben ne púposodjon fel és körülbelül 10 perc alatt süssük elő a tésztát.

Miután a tésztát kivettük a sütőből, vékonyan kenjük le sárgabarack lekvárral.

Rákóczi túrós
A túrós töltelékhez:

A mazsolát öblítsük át melegvízzel, majd áztassuk forróvízbe pár percre, míg megszívja magát, majd csepegtessük le.
A túrót villával törjük át, adjuk hozzá a cukrot, tojássárgákat, vaníliát, a reszelt citromhéjat a lecsepegtetett mazsolát és a búzadarát.
Jó alaposan dolgozzuk össze és hagyjuk pár percig pihenni, hogy a búzadara megduzzadjon a keverékben. Ha netán a töltelék még így is túl folyós lenne, adjunk hozzá egy kevés zsemlemorzsát. Akkor jó a töltelék, ha egy keveset kiveszünk, a tenyerünkkel összenyomjuk és gombócot tudunk formázni belőle.

Ha a tészta megsűlt és lekentük lekvárral az elkészített túrótölteléket egyenletesen elsimítjuk a felületén és visszatéve a sütőbe 180 fokon, kb. 10 perc alatt rásütjük. Akkor jó, ha a túrót megérintve nem nedves, ragacsos a felülete.

Rákóczi túrós

Miután a túrótöltelék rásült a tészta alapra kivesszük  a sütőből, félretesszük és elkészítjük a tetejére a tojáshabot.

Ehhez a tűzhelyre helyezünk melegedni egy edényt kevés vízzel, ez akkora legyen, hogy a fém, vagy hőálló üvegtál, amiben a habot készítjük ne tudjon beleesni.

A tojásfehérjét a kristálycukorral csípősre (57 fokig) melegítjük a gőz fölött, habverővel folyamatosan kevergetve nehogy megfőljön az edény falán.

Amikor elérte a kellő hőfokot, ezt úgy ellenőrizzük, hogy beledugjuk az ujjunkat és csípő érzést érzünk, levesszük a gőzről és kihűlésig habbá verjük robotgép segítségével.

Simacsöves habzsákba töltjük és szépen egyenletesen, ferdén húzott habrudakkal befedjük az egész felületét. A rudak között hagyjunk egy pici helyet, hogy majd oda tudjuk nyomni a sárgabarack lekvár csíkokat.

Rákóczi túrós

Ha a tojáshabbal elkészültünk a felületét szórjuk meg enyhén porcukorral és tegyük vissza a sütőbe, a hőfokot vegyük vissza és kb. 100 fokos gőzmentes sütőben szárítsuk, bőrösítsük a habot, de figyeljünk rá, hogy ne barnuljon.

Miután elkészült, a lekvárt keverjük át, hogy ne legyen darabos, töltsük bele egy kisebb átmérőjű csővel ellátott habzsákba és nyomjunk minden habrúd mellé vékonyan belőle.

Az elkészült süteményt még melegen, melegvízbe mártott késsel szeleteljük kockákra.

Share and Enjoy !

Shares

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

[instagram-feed]
Shares