Azért neveztük el ezeket a kifliket “Lutri” kifli-nek, mert, ahogy elkészültek, ránézésre nem lehetett tudni, melyikben, milyen ízű a töltelék. Az egész azzal kezdődött, hogy fokhagymás tarja szeleteket sütöttem, hagymás, tört burgonyával. De a burgonya a húshoz kissé soknak bizonyult, mert a húst, másnap inkább hidegen ettük friss ropogós kenyérrel, amolyan szendvicsféle ként.
Így a burgonyából megmaradt egy nagy adag. Mivel, nem szeretek ételt kidobni, ezért megpróbálom a maradékot hasznosítani, ezért nem volt kérdés a burgonya további sorsa.
Arra gondoltam először, hogy sima burgonyás pogácsaként végzi, de a hűtőben találtam ezt-azt és már körvonalazódni látszott a töltött kiflik terve. Tölteléknek találtam pár darab, különböző ízesítésű kockasajtot, ami igazából háromszög alakú volt:) Pirítottam egy kis hagymás gombát, kakukkfűvel, és készítettem egy nagyon gyors, egyszerű, fűszeres, paradicsomos alapot. Ettől, olyan pizza jellegű lett a kifli. Mindegyik töltelékkel készítettem két-három kiflit.
Hozzávalók a tésztához:
60 dkg hagymás, tört burgonya
50 dkg sima liszt
10 dkg rétes liszt
3 dkg élesztő
1,5 dl tej
2 evőkanál, olvasztott kacsazsír
3 tojás sárgája + 1 a kenéshez
1 csipetnyi cukor
só
frissen őrölt bors
Elkészítés:
A hagymás burgonya helyett, lehet sima főtt, áttört burgonyából is készíteni, de szerintem ez attól lett ilyen finom, mert ez a hagymás burgonyából készült. Egy fej hagymát felaprítok, de nem túl finomra, majd egy-két kanálnyi zsíron megpirítom, a főtt burgonyát áttöröm, és hozzáadom a hagymához, és összesütöm egy kissé. Sózom, borsozom.
Az élesztőt egy kevés langyos tejben egy csipetnyi cukorral felfuttatom, közben a liszteket átszitálva hozzáadom a burgonyához a többi hozzávalóval együtt, majd a felfutott élesztővel bedagasztom a tésztát.
Jól kidolgozom, majd lisztezett deszkára teszem a tetejére fordítom a tálat, és így a duplájára kelesztem. Miután megkelt, fél centi vastagra nyújtom, és nagyjából egyforma kockákra vágom. A kockákat egyenként megkenem a töltelékkel, majd feltekerem és szilikon lappal bélelt tepsire teszem és hagyom őket még 25-30 percig kelni, majd a tetejüket megkenem tojás sárgájával és előmelegített sütőben, 190 fokon 30-40 perc alatt készre sütöm.
A töltelékhez:
3-4 db különböző ízesítésű ömlesztett kockasajt
1 kisebb fej hagyma
3-4 db gomba
2 evőkanál sűrített paradicsom
1 csipet oregánó
pár levélke friss bazsalikom
1 kis darab babérlevél
csipet kakukkfű
1 csipet cukor
1 gerezd fokhagyma
só
bors
2-3 evőkanál víz
Elkészítés:
A hagymát apróra vágom, kevés zsíron megpirítom, majd a felét át teszem egy másik, kisebb serpenyőbe. Az egyik felére ráteszem a paradicsom pürét, kicsit pirítom, teszek hozzá kevés vizet, beleteszem a babérlevelet, az oregánót, bazsalikomot, sót, borsot, a fokhagymát egy csipetnyi cukrot és sűrű mártássá főzöm.
A hagyma másik felére ráteszem a nagyon vékony szeletekre vágott gombát, sózom, borsozom, majd miután megpirult, hozzáadok egy csipet kakukkfüvet. Tölthetjük a kifliket sajttal és a gombával, vagy a paradicsomos alapra is tehetünk a gombából, de gazdagíthatjuk apróra vágott sonkával is.
Találó az elnevezés 🙂 Nagyon jól néznek ki ezek a töltött kiflik!!!! Verus, isteni lett az újrahasznosításod! Én az édes élesztősöknél szoktam meglepetésként más-más tölteléket készíteni.
Köszi Vicuska! Örülök, hogy tetszik:)
Nagyon klassz a név és nagyon guszták a kiflik:) Általában én sem dobok ki ételt, és ez egy nagyon jó módja a krümplipüré felhasználásának.
Nézz be hozzám, van számodra egy-két díjam:http://vicuska13.blogspot.com/2011/09/megint-dijakat-kaptam.html