Mandulás-almás rétes

Ez a mandulás-almás rétes is nagy kedvencünk, mint az összes többi rétes. Az alma mellett, a pirított mandula nagyon érdekes ízt ad, olyan mintha marcipánnal készült volna. Így igazán különleges íze lett.

 

Mandulás-almás rétes
Mandulás-almás rétes

Hozzávalók a tésztához:
25 dkg rétesliszt
25 dkg simaliszt
2 evőkanál langyos zsír (általában kacsazsír)
1 tojás
2 dl meleg víz
1 teáskanál só
1 teáskanál 10%-os ecet
2 tojássárgája a kenéshez

A liszteket egy tálba szitálom. A meleg vízben feloldom a sót és hozzákeverem az ecetet. A liszthez hozzáadom a zsírt, összemorzsolom vele, hozzáadom a tojást, és apránként a vizet. A hozzáadott víz mennyiségét a liszt minősége határozza meg, mert ha jobb minőségű a lisztünk több vizet vesz fel, ha rosszabb, akkor kevesebbet. Összegyúrom és jól kidolgozom kb. 10-15 perc alatt. Akkor jó, mikor fényes, hólyagos a tészta és nem tapad sem a kezünkhöz, sem a deszkához. Miután kidolgoztam a tésztát, 4 felé vágom és megkenem a kis bucikat olajjal és fél órára langyos helyre teszem pihenni. Míg a tészta pihen, elkészítem a töltelékeket.

Hozzávalók 1 rúdhoz:
40 dkg alma
15 dkg őrölt mandula
10 dkg barna nádcukor
kb. 3-4 dl tej
5 dkg vaj
2 evőkanál mandulalikőr, vagy 1 teáskanál mandula aroma
1 evőkanál búzadara

Elkészítése:

A mandulát száraz serpenyőben megszárítom, de nem pirítom, majd megőrölöm. Egy magasabb falú edénybe teszem, hozzáadom a cukrot, a vajat, a mandula likőrt vagy aromát, hozzá öntök annyi tejet, hogy sűrű, krémes masszává álljon össze és így főzöm pár percig, folyamatosan kevergetve. Ha szükséges adok még hozzá tejet, hogy ne legyen száraz. Az almát meghámozom, nagy lyukú reszelőn lereszelem. Ha nagyon lédús akkor nagyjából kinyomkodom a levét, de hagyjunk benne levet. Majd hozzákeverem az almát a mandulához és ezzel a töltelékkel töltöm az első kihúzott tésztát.

A pihentetés után, a tészta puha, ha belenyomjuk az ujjunkat, ott marad a helye. A nyújtáshoz, az asztalra teszek egy tiszta abroszt, belisztezem és a tenyeremmel kilapítgatom a tésztát, majd elkezdem kihúzni. Meglisztezem a kezem, a tészta tetejét kissé bezsírozom, és alulról a kézfejemmel, belülről kifelé haladva óvatosan húzom, míg szinte átlátszóvá válik. Akkor jó, mikor átlátszik az abrosz mintája. Miután egyenletesen kihúztam, a széleiről a megmaradt vastagabb részeket óvatosan lecsipegetem, de ollóval is egyszerűen körbevághatjuk. Ha szaftosabb a töltelékünk, ezeket a darabokat bele lehet dobálni a töltelék közé. Hagyom kicsit szikkadni, de nem szabad sokáig szárítani, mert akkor a feltekeréskor törik. Mielőtt megtölteném, vékonyan megkenem olvasztott zsírral.

Miután elkészültem a töltelékkel, akkor kezdem el kihúzni és tölteni a tésztát.
Megtöltöm a rétest, a két hosszabbik szélét kétoldalt behajtom, majd a terítő segítségével lazán feltekerem, a tetejét tojássárgájával megkenem és szilikon lappal bélelt tepsire teszem. Előmelegített sütőben 200 fokon, 15-20 perc alatt pirosra sütöm. Mikor megsült felszeletelem, a tetejét porcukorral meghintem.

Share and Enjoy !

Shares

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

[instagram-feed]
Shares