Gyönyörű, illatos zöldalmákat vettem a piacon, amivel ezt a finom, vaníliás kalácsot is gazdagítottam. Mivel nagyon szeretjük a kalácsféléket, így azt találtam ki, hogy egy kis vaníliapudinggal és zöldalmával töltöm meg. De a formáját tekintve, nem a hagyományos fonottra gondoltam, mert hogy az nem bírná el a pudingos tölteléket. Így esett a választásom erre a rózsakalácsra, ami igazából nem más, mint a töltött csigák összesült egyvelege.
Mire a kalács megsült, a vaníliapuding teljesen átjárta a tésztát és a zöldalma aromája is nagyon jól kiérződött benne. De ez csakis frissen a legjobb, még langyosan, ugyanis másnap már nem igazán élvezhető. Túlságosan kiszárad a tészta. Viszont, egy kis vaníliasodóval meglocsolva, segíthetünk ezen.

Hozzávalók 24 cm átmérőjű formához:
a tésztához:
2,5 dl langyos tej, ha lehet házi
5 dkg porcukor
40 dkg sima liszt
3 g száraz élesztő, vagy 1 dkg friss
3 dkg vaj
Elkészítés:
A tésztához a hozzávalókat a fenti sorrendben bepakolom a kenyérsütőgép üstjébe: először a langyos tejet, majd a porcukrot, lisztet és a tetejére az élesztőt.
Dagasztóprogramra állítom és bekapcsolom a gépet, majd mikor már a tészta összeállt, hozzáadom a langyos olvasztott vajat és hagyom, hogy jól bedagassza a gép.
Én általában száraz élesztőt használok, de ha kenyérsütőgéppel készítem a tésztát és friss élesztőt teszek bele, azt is csak rámorzsolom a liszt tetejére, mert a gép tökéletesen eldolgozza és dagasztás közben picit melegíti is, így nagyon szép, kidolgozott kelt tésztát kapok.
Ha kézzel készítjük a tésztát, akkor egy mokkáskanálnyi cukorral édesített, kézmeleg tejben felfuttatjuk a friss élesztőt és úgy dolgozunk vele tovább.
Arra nagyon ügyeljünk, hogy a tej ne legyen se túl meleg, se túl hideg, mert mindkettő ellensége az élesztő működésének.
A hozzávalókat jól összegyúrjuk lágy, rugalmas tésztává. Addig dagasszuk, míg a tészta felülete fényes, hólyagos. Tiszta konyharuhával letakarva pihentetjük 30 percig, míg duplájára kel. Majd enyhén lisztezett munkalapon óvatosan átgyúrjuk és 5 percig letakarva pihentetjük.
a töltelékhez:
2 db tojássárgája
5 dkg cukor
1 evőkanál liszt
2 dl tej
1 teáskanál vanília kivonat
1 db nagyobb zöld alma
2 dkg vaj
a tetejére locsolni:
1 dl tejszín, vagy tej
1 evőkanál cukor
Miközben a tészta kel, addig elkészítjük a vaníliapudingot.
Ehhez a két tojássárgáját habosra keverjük a cukorral, vaníliával és a liszttel, majd a tejet fokozatosan adagolva és simára keverve vele, felfőzzük. Mikor kellően besűrűsödött, levesszük a tűzről és kihűtjük.
Az almát megmossuk, negyedekre vágjuk és a magházát eltávolítjuk. Én most nem hámoztam meg. Kis kockákra vágjuk és egy serpenyőben a vajon, kevés cukorral megdinszteljük, majd hagyjuk langyosra hűlni.
A tésztát, miután eleget pihent, enyhén lisztezett felületen, félcenti vastag téglalappá nyújtjuk és a felületére kenjük a vaníliapudingot és elosztjuk rajta az almakockákat. Miután ezzel készen vagyunk, feltekerjük mint a bejglit, a hajtás szélét összecsipkedjük, majd 2-2,5 centis darabokra vágjuk. 10-12 db csiga lesz belőle.

A csigákat elrendezzük az előzőleg kivajazott és liszttel kiszórt kapcsos tortaformában úgy, hogy először a közepére tesszük az első csigát, majd ezt körberakva a többit is elhelyezzük.
Miután ezzel készen vagyunk, hagyjuk 10-15 percig kelni, majd betesszük az előmelegített sütőbe és 180 fokon, körülbelül, 35-40 perc alatt készre sütjük. Miközben sül, félidőben a tetejét meglocsoljuk pár kanál cukros tejszínnel, vagy tejjel és visszatolva sütjük tovább, míg gyönyörű, aranybarna színt nem kap. Mielőtt kivesszük a kész kalácsot előtte 5-10 perccel a locsolást megismételhetjük.
Miután a kalácsunk megsült, kivéve a formából, rácson hűlni hagyjuk.
Ha esetleg más kalácsfélét is kipróbálnátok:
Foszlós kalács és nutellás kifli
Sós, foszlós kalács tejsavóból
Ha tetszenek a receptjeim az alábbi helyeken is megtalálható a Szilvásgombóc konyhája: a Facebookon, Pinteresten, Bloglovin’